گروه الکترونیک, مخابرات, کنترل و مهندسی پزشکی

مدیر گروه الکترونیک, مخابرات, کنترل و مهندسی پزشکی:

**** کلیه مقاطع****

دکتر بتول بحرینی

آدرس ایمیل: batol_bahrainy@yahoo.com

تلفن: 32855011-025

داخلی: 305


روزهای حضور در نيمسال دوم سال تحصيلي 97-96: دو شنبه، سه شنبه, چهار شنبه و پنج شنبهمعرفی رشته ها:

الکترونیک :

در اين گرايش از رشته برق نحوه طراحي و عملكرد مدارهاي الكتريكي و الكترونيكي و نيز نحوه ساخت ادوات الكترونيكي مورد بررسي قرار ميگيرد كه شامل دو زير گرايش طراحي مدار و طراحي افزاره مي باشد.

در گرايش طراحي مدار، دانشجو ميتواند با نحوه تحليل مدارهاي مجتمع، عيب يابي از دستگاهها، ساخت و ارتقاء عملكرد انواع مدارهاي مجتمع آشنا گردد. در گرايش طراحي افزاره، نحوه عملكرد انواع ترانزيستور و افزارهاي الكترونيكي، تكنولوژي ساخت و بهينه سازي ادوات نيمه هادي مورد بررسي قرار ميگيرد. آزمايشگاهها و كارگاههاي تخصصي اين گروه شامل: آزمايشگاه هاي مدار الكتريكي و مدارهاي الكترونيكي، آزمايشگاه مدارمجتمع خطي، آزمايشگاه اصول اندازه گيري، آزمايشگاههاي مدارهاي ديجيتال، ميكروپروسسور و تكنيك پالس، آزمايشگاه هاي الكترونيك صنعتي، سيستمهاي كنترل خطي و كنترل صنعتي، آزمايشگاههاي مدارهاي مخابراتي و تعميرات تلويزيون، كارگاههاي آموزش نرم افزارهاي تخصصي و كاربردي در الكترونيك، كارگاههاي ماشين و مدار فرمان و كارگاه طراحي مدارهاي چاپي مي باشند.

اين گرايش تاكنون در مقاطع كارداني پيوسته الكترونيك عمومي، كارداني ناپيوسته برق الكترونيك، كارشناسي ناپيوسته مهندسي تكنولوژي برق و كارشناسي ارشد مهندسي برق الكترونيك دانشجو پذيرفته است.


مخابرات:

گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات فعالیت می کند. که این اطلاعات می تواند صوت، تصویر یا داده های کامپیوتری باشد. مهندسی مخابرات با ارائه نظریه ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر، انجام عملی فرایندها را به طور بهینه ممکن می سازد. هدف از مهندسی مخابرات، پرورش متخصصان در چهار زمینه اصلی این گرایش است شامل فرستنده، کانال ارتباطی، گیرنده و گسترش شبکه که گستره هر کدام عبارتند از:
فرستنده: شامل انواع سیستمهای تولید سیگنال و ارسال آن به آنتن.
کانال ارتباطی: خط انتقال شامل کابل ، فضای آزاد و ...
گیرنده: شامل آنتن، نحوه دریافت، تشخیص و ...
گسترش شبکه: مشتمل بر تعمیم خط ارتباطی ساده، ادوات سویچینگ ، ارتباط بین مجموعه کاربرها و ...

مخابرات از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل می شود. در گرایش میدان، دانشجویان با مفاهیم میدان های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، آنتن و ... آشنا می شوند.در گرایش سیستم، طراحی سیستمهای مخابراتی، مودولاسیونها و دمودولاسیونها (تطبیق اطلاعات به کانال ارتباطی برای ارسال و دریافت)، رمز کننده ها و آشکار کننده های اطلاعات، همچنین فلیترهای مختلف که می توانند امواج مزاحم یا پارازیت را از امواج اصلی تشخیص و آنها را حذف کرده و تنها امواج اصلی را آشکار کنند.


کنترل:

از جمله زمينه­ هاي مهم مهندسي برق است كه به تحليل، طراحي و بكارگيري سيستم‌هاي كنترل و اتوماسيون در صنايع می­پردازد. با توجه به تحولات تكنولوژي در زمينه اطلاعات و اتوماسيون نقش رشته كنترل در اين تحولات بيش از پيش نمايان شده است. تحولات تکنولوژی در ابزاردقيق و سيستم‌هاي كنترل و تدوين نظريه­ هاي جديد در زمينه كنترل سيستم‌هاي غيرخطي و پيچيده، اتوماسيون در واحدهاي صنعتي و غيرصنعتي را به يكي از ضرورتهاي تكنولوژي امروز تبديل کرده است. اين تكنولوژي زمينه كاربرد خود را از صنعت به زمينه­ هاي ديگر از جمله اتوماسيون ساختمان، اتوماسيون تجهيزات اداري، مهندسي پزشكي، مانيتورينگ و كنترل از راه دور و غيره نيز گسترش داده است. آزمايشگاهها و کارگاههای تخصصی گروه کنترل-ابزاردقیق شامل: آزمایشگاه سیستم­های کنترل خطی، آزمایشگاه میکروکنترلرها، آزمایشگاه عملگرها، آزمایشگاه سنسورها و مبدل­ها است.


مهندسی پزشکی:

علمی چند رشته ای است که شامل کاربردهای اصول و تکنیک­های مهندسی در مسایل زیست شناسی و پزشکی است و علمی است که به مفهوم کاربردی، تلفیقی از مهارت­های علوم مهندسی و علوم پزشکی و زیست شناسی در جهت کمک به سلامتی انسان و بهبود بیمار است. بیو الکتریک در واقع، علم کاربرد مسائل الکتریکی در بررسی مسائل آناتومی و فیزیولوژیکی (فیزیولوژی علمی است که درباره طرز کار اعضای بدن جانوران و ارتباط آنها با یکدیگر بحث می کند) و تشخیص درمان بیماری های موجودات زنده می­باشد. دانشجویان مشغول به تحصیل در این گرایش، با بکارگیری مسائل الکترونیکی و سیستم های کامپیوتری، مشغول به ساخت تجهیزاتی می­شوند که در زمینه تصویربرداری، بررسی علائم حیاتی موجود زنده، نمایان ساختن رویدادهای فیزیولوژیکی، زیست شناسی و پردازش و تبدیل آن به سیگنال­های قابل اندازه­ گیری می­باشد. دانشجويان اين رشته با توجه به جنسيت و علاقه و روحيات خود مي­توانند در زمينه­ هاي مختلفي از جمله تجارت، تعميرات و توليد تجهيزات پزشکي و يا در زمينه تحقيقات پزشکي و فيزيولوژي مشغول بکار شوند.