بخش های کتابخانه

  بخش های مختلف کتابخانه به قرار زیر است:

  • اسناد و پایان نامه­ ها

  این بخش وظیفه مجموعه­ سازی، گردآوری، فهرستنویسی و سازماندهی مجموعه مدارک غیر کتابی اعم از پایان نامه­ ها و پروژه­ های تحصیلی دانشجویان دانشگاه را به عهده دارد. تمامی اسناد پس از فهرست نویسی و آماده­ سازی به مخزن کتابخانه جهت ارائه خدمات به مراجعه­ کنندگان منتقل می­شود.

  این بخش، در راستای تامین منابع الکترونیکی دانشگاه، متن کامل پایان نامه­ ها و پروژه­های تحصیلی را به صورت لوح فشرده در فرمت word و pdf از تهیه کننده اثر دریافت می­کند.

  • گردش و امانت

  این بخش کار پذیرش عضو، گردش و امانت کتاب و خدمات مرجع را به عهده دارد. جستجوی کتاب در این بخش از طریق یک دستگاه رایانه مستقر در مخزن کتاب انجام می­شود، همچنین مراجعان می­توانند از طریق اتصال به وب سایت کتابخانه وارد سامانه جستجوی منابع کتابخانه شده و اقدام به جستجوی منابع مورد نیاز خود نمایند.

  • مجموعه سازی

  فرآیند مجموعه­ سازی شامل انتخاب، سفارش، تهیه، ثبت، مبادله و اهدای منابع در این بخش انجام می­شود. مجموعه کتاب­ها و نشریات کتابخانه از طریق خرید، اهدا و مبادله فراهم می­شود. در این راستا، با توجه به سیاست­های کتابخانه و نیازسنجی از مراجعان کتابخانه، کتاب­های حوزه فنی – مهندسی در رشته­های برق، عمران، صنایع، علوم کامپیوتر در اولویت تهیه می­باشد.

  بخشی از منابع مورد نیاز کتابخانه از طریق نمایشگاه­ های کتاب به ویژه نمایشگاه بین­ المللی کتاب تهران تهیه می شود. کار انتخاب و خرید کتاب و نشریات در این بخش با نظارت کمیته انتخاب متشکل از نماینده حوزه ریاست دانشگاه، معاونت پژوهشی، مدیر گروه علمی مربوطه و مسئول کتابخانه انجام می­گیرد.

  • فهرستنویسی

  وظيفه فهرست­ نويسي، آماده‌سازي و سازماندهی مجموعه كتاب­هاي چاپي فارسي و لاتین به منظور استفاده مراجعان كتابخانه بر عهده اين بخش است.

  ورود و تصحيح اطلاعات كتابشناختي كتاب­ها به نرم‌افزار جامع كتابخانه در اين بخش انجام مي‌پذيرد. همچنين مسئوليت فني وجين و همچنين همكاري با بخش فراهم‌آوري براي شناسايي و تهيه منابع جديد، از ديگر وظايف اين بخش است.

  فهرست نويسي كتاب­ها در اين بخش مطابق ويرايش دوم قواعد انگلوامريكن(AACRII) و بر اساس رده‌بندي كتابخانه كنگره(LCC) و نيز با استفاده از گسترش­هاي رده‌بندي كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران صورت مي‌پذيرد.

  مهمترين منابع مورد استفاده براي سازماندهي مجموعه كتاب­ها در اين بخش عبارتند از :